Zajęcia z terapii logopedycznej są zajęciami dodatkowymi dla osób chętnych chcących poprawić swoją mowę.
Zajęcia odbywają się w semestrach I – IV na studiach stacjonarnych, I stopnia, w wymiarze 15 godz. w semestrze. Są to zajęcia indywidualne, trwające 45 min. Zajęcia z terapii logopedycznej są komplementarnym zakresem ćwiczeń, na których wyrównywane są braki występujące na poziomie fonologicznym i fonetycznym. Usprawnia się tempo mówienia, artykulację, dykcję, oddychanie i poprawną realizację głosek, giętkość artykulacyjną, różnice w pisaniu i mówieniu, semantykę tekstów prozodycznych.
Jest to praca indywidualna z każdym studentem, dostosowana do jego potrzeb i możliwości.
Zajęcia te w odróżnieniu od zajęć z lektoratu języka polskiego, które uczą języka i wiedzy o języku, mają na celu usprawnienie posługiwania się językiem ojczystym i korygowanie zaistniałych nieprawidłowości w wymowie.
Ważne jest, aby studenci z niepełnosprawnością słuchu uczestniczyli w zajęciach terapii logopedycznej, ponieważ umożliwi im to rehabilitację w zakresie języka, stopniowe wyrównywanie nieporadności lub braku wiedzy, wchodzenie w oddziaływanie tzw. rozwiniętego kodu językowego.
Dzięki temu studenci niedosłyszący i z innymi problemami komunikacyjnymi, będą mogli pełniej uczestniczyć w procesie edukacji.